sobota, augusta 4

Rozvod Britney spears je ukončeny


Páni, vyžehlite si puky na nohaviciach, pretože Britney Spears je opäť slobodná žena. S Kevinom dokončili rozvod a podpísali súdne papiere. Najpálčivejšia otázka, opatrovníctvo ich detí, si rozdelili 50:50. Konečne sa tak ukončil rozvod, o ktorý Britney Spears požiadala 6. novembra 2006 po dvoch rokoch manželstva. Kevin bude od Britney dostávať 15 000 dolárov mesačne.
Ak sudca nebol predseda fanklubu Britney Spears, alebo v Kevinovom kufri nenašli dve mŕtve šľapky, dosť dobre nechápem, ako mohol nedostať plnú starostlivosť o deti. Britney Spears je troska, ktorej by som nezveril do opatery ani môj kaktus. Pri týchto dvoch je to ale v podstate jedno, tie deti sú už aj tak v riti.
A tu je ešte Britney Spears, oblečená… počkať, počkať… ako štetka. Prekvapenie! Prvé dve sú staršie fotky, ktoré sa teraz objavili na nete. Údajne boli odfotené pár dní pred tým, ako si oholila
hlavu. Tie ostatné sú aktuálne, ale rovnako nóbl.PS: Ak máte problém, rozpoznať homosexuálov, môžete trénovať na tom čiernom týpkovi. Viac gay ťažko nájdete… A potom môžete postupne prechádzať na vyššiu obtiažnosť. Domyslite si oblečenie, Tribulovu hlavu a podobne… Po pár cvičeniach rozpoznáte každého keksíka na ulici rýchlejšie, ako Ciberej stihne povedať: “To sa tam nevojde”.

Tsunami

Náhly pohyb morského dna smerom nahor a nadol pri podmorskom zemetrasení môže vyvolať obrovské morské vlny populárne nazývané prílivovými vlnami. Pretože oceánsky príliv nemá nič spoločné s týmito vlnami, medzi geológmi sa pre ich označenie uprednostňuje názov tsunami. Tsunami sú seizmické morské vlny vyvolané veľkými zemetraseniami (obyčajne silnejšími ako 7 stupeň Richterovej stupnice), ktoré porušujú morské dno. Môžu však byť vyvolané aj vulkanickými erupciami a podmorskými zosunmi. Rýchly pokles alebo výzdvih rozsiahlej oblasti morského dna spôsobí, že všetka voda nad pohybujúcou sa oblasťou je okamžite vzdutá alebo poklesnutá. Keď sa táto voda snaží zaujať pozíciu zhodnú s pôvodnou hladinou, vyvoláva vznik dlhých nízkych vĺn, ktoré sa veľmi rýchlo šíria po morskom povrchu. Tsunami sa podstatne odlišujú od normálnych vĺn na morskej hladine. Veľké vlny vyvolané vetrom môžu mať vlnovú dĺžku 400 metrov a v hlbokej vode sa pohybujú rýchlosťou okolo 10 km/hod. Ich výška pri náraze na pobrežie je obyčajne len 0,6 až 3 metre, hoci v strede hurikánu môžu byť vlny až 15 metrov vysoké. Tsunami v porovnaní s týmito vetrom vyvolanými vlnami môžu mať vlnovú dĺžku až 150 km a pohybovať sa rýchlosťou presahujúcou 700 km/hod. V hlbokej vode je ich výška len 0,5 až 2 metre, ale pri pobreží môže dosahovať výšku až 30 metrov. Toto veľké zväčšenie ich výšky pri pobreží je spôsobené topografiou morského dna. Niekoľko lokalít s kombináciou mierne ukloneného šelfu a lievikovitých zálivov môže donútiť tsunami do neuveriteľnej 85 metrovej výšky, ako napr. v roku 1971 na ostrovoch Ryukyu južne od Japonska. Pozdĺž väčšiny pobreží sú však výšky tsunami veľmi malé. Hoci rýchlosť normálnych vĺn sa v plytkých vodách drasticky spomaľuje, tsunami môžu dosiahnuť pobrežie ako veľmi veľké a veľmi rýchle vlny. V dôsledku ich veľkej vlnovej dĺžky nedochádza k ich rýchlemu ústupu ako u normálnych vĺn. Voda si udržuje stúpajúcu tendenciu počas 5 - 10 minút a pred svojim ústupom vyvoláva veľké záplavy. Ich dlhé trvanie a veľká výška spôsobujú rozsiahle deštrukcie v celej pobrežnej zóne. Tsunami vyvolané zemetrasením v Chile v roku 1960 prešli celým Tichým oceánom a vyvolali rozsiahle škody na pobreží Japonska. Jedno z najdeštruktívnejších tsunami v modernej dobe vyvolalo zemetrasenie o sile 7,3 stupňa Richterovej stupnice na morskom dne pri pobreží Aljašky v roku 1946. Toto tsunami zničilo mesto Hilo na Havajských ostrovoch a vyžiadalo si 159 obetí. Úplne zničilo maják, ktorý sa nachádzal na neďalekom ostrove 10 metrov nad hladinou mora a zmietlo aj rádiotelegrafickú vežu, ktorej základy boli dokonca až 31 metrov nad hladinou oceánu.

Grécko:Kréta


Prišlo mi, že Gréci sú veľmi hrdí na svoju vlasť. Museli o ňu taktiež viackrát bojovať (s Tureckom, Talianmi, Nemeckom) a rozhodne nestáli v tak pasívnej úlohe ako napríklad Česi (objektívne vzaté).
Gréci majú na každom treťom dome zavesenú grécku vlajku. Je bielo-modrá. Modrá je farba mora a biele sú hrebene spenených vĺn.
Počet obyvateľov Kréty: 540 tisíc, v lete navyše rovnako toľko turistov. Kréťania majú problémy s tým, že mladí odchádzajú na štúdium do Atén a potom tam zostávajú, vidiek sa vyľudňuje.
Na Kréte sa udáva prakticky nulová kriminalita. Asi to bude tým, že sa kriminálne živly sťahujú na pevninu, pretože na Kréte nie je kde zdrhnúť. Z rovnakého dôvodu sa nekradnú autá -- nedá sa s nimi odísť. Ďalší faktor bude asi ten, že je tu fakt nádherne a nikomu sa nechce zločincovať.
Grécko má silnú komunistickú stranu a asi sa za to nehambí
Kréta je v zásade veľmi chudobná krajina. Vnútrozemie je rozhodne chudobnejšie než akákoľvek oblasť Čiech alebo Moravy, možno aj Slovenska. Nemajú tu kanalizáciu, drôty s elektrikou nezakopávajú, vodovodné potrubie takisto nie. Vodárne nie sú ani v turistických oblastiach (voda tečie zo strešných rezervoárov samospádom).

Slnko


Slnko je naša najbližšia hviezda. Svetlo z neho letí na Zem približne 8 minút a 20 sekúnd (pričom z našej druhej najbližšej hviezdy, Alfa Centauri letí svetlo na Zem 4,2 roka). Vzdialenosť Zeme od Slnka sa mení v rozpätí od 147 097 000 km (perihélium) do 152 099 000 km (afélium), tieto zmeny však nespôsobujú veľké kolísanie teploty na Zemi a nie sú ani príčinou striedania ročných období. Slnečná energia je základom takmer všetkých procesov prebiehajúcich na jej planétach a teda aj na Zemi. Od slnečnej energie nevyhnutne závisia podnebie, počasie, teplota, slnečný príliv a odliv a tiež všetky formy života na Zemi. Slnko priamo neovplyvňuje iba sopečnú a tektonickú aktivitu a tiež mesačný príliv a odliv. Zemská atmosféra neprepúšťa celé spektrum slnečného žiarenia, iba všetky vlnové dĺžky viditeľného svetla, časť ultrafialového žiarenia, časť infračerveného a časť rádiového žiarenia. Okrem najzákladnejších fyzikálnych a chemických procesov (napr. udržanie vody na Zemi v kvapalnom skupenstve) je slnečná energia nevyhnutné pre fotosyntézu rastlín a zrakovú orientáciu živočíchov. Ultrafialové žiarenie naviac podmieňuje tvorbu vitamínu D v koži človeka, väčšinou však má nepriaznivé mutagénne účinky. Od zdanlivého pohybu Slnka sa odvodzuje tiež pravý slnečný čas, ktorého upravená hodnota - stredný slnečný čas je základom merania času v bežnom živote.